گروه : فناوری

تعریف دانش

دانش آنلاین: دانش، شامل مجموعه ای از دانستنی‌هایی است که بشر برای زندگی خود از آنها بهره می‌گیرد.
....

دانش آنلاین: دانش، شامل مجموعه ای از دانستنی‌هایی است که بشر برای زندگی خود از آنها بهره می‌گیرد. انسان در دوره های کهن به دلیل محدود بودن حوزه علم و دانش، می توانست به فراگیری بیشتر علوم عصر خود بپردازد و گاهی یک نفر می توانست این علوم را در حافظه خود جای دهد، ولی رفته رفته و با رشد معلومات و دانستنی ها، بشر اقدام به طبقه بندی این معلومات کرد و باعث شکل گیری حوزه های مختلف و تخصصی شدن علوم شد. در این که علم و دانش، تاریخی همزمان با تاریخ بشری دارد شکی نیست. اما در خصوص اهمیت و توجه ایرانیان به مقوله دانش باید اذعان داشت که این توجه به روزگاران کهن و ایران باستان بر می گردد و با تاریخ کشور ما پیوند عمیقی دارد. به طوری که در قرون متمادی در سرزمین ما به علم، عالم، دانش و معرفت توجه فراوانی می شد و مراکز نگهداری کتب و اسناد تاریخی دارای ویژگی های بود که امروزه همان ویژگی ها همچنان مورد توجه متخصصان قرار دارد.
بنابراین دانش مجموعه ای ارزشمند از تجربیات و کشفیات بشر است که در طی سالیان دراز و در اثر کنجکاوی وی در خصوص اتفاقات و پدیده های پیرامون خود و در پی کشف واقعیات و حل مسایل و مشکلات، بدست آورده است. در واقع؛ دانش از ترکیب تجربیات، ارزش ها، اطلاعات نظام یافته ای به وجود آمده که چارچوبی برای بهره گیری از تجربیات و اطلاعات جدید فراهم می کند.

البته به دلیل پیچیدگی مقوله دانش تعاریف متعددی ارایه شده که مهم ترین آن ها عبارتند از:

  • دانش ، اطلاعات كاربردي و سازماندهي شده براي حل مسائل است.
  • دانش ، اطلاعاتي سازماندهي و تجزيه‌وتحليل‌شده است كه مي‌تواند قابل‌درك و نيز كاربردي براي حل مساله و تصميم‌گيري باشد.
  • دانش، شامل حقايق و باورها، مفاهيم و انديشه‌ها، قضاوت ها و انتظارات، روش‌شناسي يا علم اصول و نحوه انجام فنون است.
  • دانش ، استدلال در باب اطلاعات و داده‌ها براي دستيابي به كارايي ، حل مسائل ، تصميم‌گيري ، يادگيري و آموزش است. اما آنچه در این میان اهمیت دارد این است که دانشمندان به اتفاق معتقدند؛ دانش ترکیبی سازمان یافته از داه هاست که از تجربه ها، عملکردها، قوانین و فرایندها به وجود آمده است .

در گذشته به علت محدود بودن دانش بشری، گاهی اتفاق می افتد که یک فرد، بیشتر دانش بشری را بیاموزد اما امروزه با رشد معلومات، دانستنی ها طبقه بندی شده و تعدادی از سازمان ها و ارگان ها وظیفه آموختن این دانش را در مقاطع مختلف سنی و تحت عناوین مختلفی به عهده گرفته اند. این ارگان ها عبارتند از: آموزش و پرورش، آموزش عالی، آموزشگاه ها و کتابخانه ها. ایرانکد خبر : 196    تاریخ انتشار : 1391/02/29     تعداد بازدید : 8146   ثبت توسط : مدیر سایت

برچسب ها : تعریف دانش |  دانش چیست |  فناوری |  تکنولوژی |  علم  | 

ارسال به  facebook twitter google-reader cloob ارسال به دوستان


 


نام (الزامی)
 
ایمیل (الزامی)
   
نظر شما
 
تصویر امنیتی
 تصویر امنیتی را در کادر زیر وارد کنید